Riešo kanalo sindromas ir ergoterapija

Riešo kanalas yra siauras tunelis rieše, sudarytas iš mažų kaulų. Per jį eina audinių apvalkalas, kuriame yra sausgyslės ir nervai, būtini pirštams judėti. Riešo kanalo sindromas atsiranda, kai šis kanalas susispaudžia ar susiaurėja, ir dėl to gali būti spaudžiamas vidurinis nervas, kuris yra atsakingas už rankos ir nykščio judėjimą bei jutimus. Nors tiksliai nėra žinoma, kodėl tai įvyksta, genetika, nėštumas, mechaninės traumos ir dažnas pakartotinis netinkamas judesys laikomi galimais veiksniais (Carpal Tunnel Syndrome – the OT Practice, n.d.).

 

Simptomai:

Ankstyvosiose riešo kanalo sindromo (RKS) stadijose pacientas gali patirti pirštų tirpimą arba jų sustingimą laikant kokį nors daiktą (telefoną ar šukas). Šie simptomai gali būti trumpalaikės vidurinio nervo išemijos pasekmė. 

Ligai progresuojant, riešo kanalo tūris gali sumažėti, sukeldamas fibrozę viduriniame nerve. Pacientai gali patirti diskomfortą ir sumažėjusius jutimus nykščio judėjimo metu. Simptomai dažnai būna intensyvesni naktį. Kai kurie pacientai gali skųstis mėšlungiu/nuovargiu ir skausmu dilbyje ar peties srityje (Zamborský et al., 2017).

Pagrindiniai riešo kanalo sindromo simptomai yra susilpnėjęs\pablogėjęs pojūtis pirmuose keturiuose pirštuose, išsausėjusi pirštų oda, plaštakos raumenį susilpnėjimas.

 

Kokias veiklas sutrikdo riešo kanalo sindromas:

Pagrindinis riešo kanalo sindromo sukeliamas sunkumas yra ribotas rankos judėjimas ir skausmas jos naudojimo metu. Tai gali gali paveikti:

 • Rašymą ir klavišų naudojimą (sunkumai darbe, moksluose, kasdieniame gyvenime)
 • Vairavimą (vairo sukiojimas, pavarų keitimas)
 • Maisto gaminimą (naudojant peilius ir kitus virtuvės įrankius, atidarant butelius ir stiklainius, keliant sunkius apyvuokos daiktus)
 • Apsirengimo veiklas (sunkumai užsisekti sagas, užtrauktukus ir užsegimus)
 • Miego kokybę (prabudinėjimai dėl skausmo, nemiga)

Ką daryti jaučiant riešo kanalo sindromo simptomus?

Riešo kanalo sindromo diagnozavimui reikalinga ortopedo arba neurochirurgo konsultacija.

Procedūros riešo kanalo sindromui diagnozuoti: 

 • Du plačiausi naudojami testai: Tinelio ir Faleno testas. Jų metu atliekami tikslingi judesiai, kartu su gydytojo pagalba ir stebimi motoriniai judesiai, jutimai ir skausmas.
 • Nervų laidumo tyrimas (elektros impulsai žadina nervą riešo tunelyje)
 • Elektromiografija (EMG)
 • Magnetinio rezonanso tyrimas (MRI)
 • Rentgenas
 • Ultragarsas

 

Gydymas:

Riešo kanalo sindromą gydykite kuo anksčiau po simptomų atsiradimo. Ankstyvosiose stadijose problema gali išnykti dėl paprastų pratimų, kuriuos galite daryti pats:

 • Reguliariai darykite pertraukas, kad pailsintumėte rankas.
 • Venkite veiklų, kurios gali sustiprinti simptomus.
 • Naudokite šaltus kompresus, kad sumažintumėte patinimą.

Kiti gydymo variantai apima riešo įtvarus, vaistus ir chirurgiją. Tikėtina, kad įtvarai ir kiti nechirurginiai gydymo metodai gali padėti, jei patiriate lengvus ar vidutinio sunkumo simptomus, kurie trunka mažiau nei 10 mėnesių ir laikinai atsiranda bei praeina. Jei patiriate nuolatinį rankų tirpimą, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

 

1. Nechirurginė (konservatyvioji) intervencija

Jei būklė diagnozuojama anksti, nechirurginiai gydymo metodai gali padėti pagerinti riešo kanalo sindromą. Jie yra:

 • Riešo įtvaras: Nejudantis įtvaras, naudojamas miegant, gali sumažinti naktinius dilgčiojimo ir tirpimo simptomus. Nors jis dėvimas naktį, taip pat gali palengvinti ir dieną juntamus simptomus. Naktinis įtvaras gali būti ypač naudingas nėščioms moterims, nes jis pakankamai veiksmingas ir be vaistų vartojimo. Tinkamą riešo įtvarą gali patarti gydytojas ortopedas, reabilotologas ar ergoterapeutas.
 • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo: Pvz., ibuprofenas, gali laikinai sumažinti riešo kanalo sindromo sukeliamą skausmą (tačiau nėra įrodymų, kad šie vaistai pagerina riešo kanalo sindromą).
 • Kortikosteroidai: gydytojas gali įšvirkšti kortikosteroidų, tokių kaip kortizonas, į riešo kanalą, siekdamas sumažinti skausmą. Kortikosteroidai mažina uždegimą ir patinimą, todėl sumažina spaudimą viduriniui nervui. Geriamieji kortikosteroidai nėra laikomi tokiais efektyviais gydant riešo kanalo sindromą kaip injekcijos.
 • B grupės vitaminų vartojimas (padeda atstatyti nervo funkciją).
 • Ergoterapija, gydomiosios mankštos ir masažai, fizioterapija (padeda atstatyti tinkamą raumenų ir plaštakos veiklą).


2. Chirurginė intervencija

Jei prieš tai minėtos priemonės nepadeda, atliekama operacija. Dažniausiai operacija yra atliekama esant sunkiems, užsitęsusiems simptomams. Riešo kanalo operacijos tikslas yra sumažinti spaudimą nupjovus raištį, kuris spaudžia vidurinį nervą. Operacija gali būti atliekama dviem skirtingais būdais: 

 • Endoskopinė: chirurgas naudoja į teleskopą panašų prietaisą, prie kurio pritvirtinta maža kamera (endoskopas), tam kad galėtų pamatyti riešo kanalą. Chirurgas per vieną arba du mažus pjūvius rankoje ar riešo srityje pjauna raištį. Endoskopinė operacija gali sukelti mažiau skausmo nei atvira chirurgija pirmomis dienomis ar savaitėmis po operacijos, bei po turi didelį privalumą, nes po jos reabilitacija vyksta greičiau.
 • Atvira: chirurgas atlieka vieną pjūvį virš riešo kanalo ir perpjauna raištį, kad išlaisvintų nervą. 

Abi procedūros atliekamos su vietine anestezija. Po operacijų pirmas kelias dienas reikia atsargiai elgtis su riešu, dėti tvarsčius. Kuomet tvarsčiai yra pašalinami, yra rekomenduojama nedelsiant pradėti reabilitacijos procesą, kuris apima fizinius pratimus ir riešo apsaugos priemones. Reabilitacijos procesą vykdo ergoterapeutai, fizioterapeutai.

Kaip ergoterapija gali padėti žmonėms, sergantiems riešo kanalo sindromu?

Ergoterapeutai specializuojasi rankų terapijos, smulkiosios motorikos, sensorikos ir jutimų lavinimo srityse ir turi reikiamos patirties dirbdami su pacientais, kuriems diagnozuotas riešo kanalo sindromas, siekdami sumažinti jo įtaką kasdieniam gyvenimui. Ergoterapija gali padėti tiek esant riešo kanalo sindromui ir neatlikus operacijos, tiek reabilitacijos metu po operacijos. Žemiau pateikiami praktiniai būdai, kaip ergoterapeutas gali padėti sergant riešo kanalo sindromu:

 • Tikslingos mankštos ir pratimai užsiėmimų metu;
 • Tinkamo įtvaro parinkimas – gali būti naudingas atremiant ranką ir mažinant patinimą, taip pat mažinant skausmą, diskomfortą ir antrinių komplikacijų riziką;
 • Pagalbinių priemonių namuose rekomendavimas – pvz., specialios rankenos, batų užsegimai, stalo įrankiai ir kitos naudingos priemonės.
 • Individuali pratimų programa – skirta stiprinti ranką, riešą ir petį namuose.
 • Masažas – gali padėti malšinti skausmą ir maksimaliai atkurti judrumą.
 • Asmeninės rutinos ir aplinkos įvertinimas – ergoterapeutas identifikuoja kasdienio gyvenimo veiklas ir gali pasiūlyti alternatyvius metodus, kaip elgtis ir judėti, kad sušvelninti ar išvengti riešo kanalo spaudimo ateityje. 

Norintiems pasikonsultuoti dėl riešo kanalo sindromo, juntamų rankos skausmų, sąnarių uždegimų, raumenų sustingimų, sensorinių ir jutiminių pakitimų plaštakoje, kviečiame registruotis į konsultacijas gyvai ar nuotoliu. 

 

Šaltiniai:

Carpal Tunnel Syndrome – the OT practice. (n.d.). https://www.theotpractice.co.uk/how-we-help/conditions/carpal-tunnel-syndrome

Ryhänen, J., & Ryhänen, J. (2022). Recent Research of Carpal Tunnel Syndrome. MDPI – Multidisciplinary Digital Publishing Institute.

Zamborský, R., Kokavec, M., Simko, L., & Bohac, M. (2017). Carpal Tunnel Syndrome: symptoms, causes and treatment options. Literature Reviev. Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja, 19(1), 1–8. https://doi.org/10.5604/15093492.1232629