Netaisyklingas sąkandis – kodėl svarbu kreiptis į specialistą?

Sąkandis/kada kreiptis į logopedą

Mūsų ugdymo centro logopedė Laima Šatienė dalijasi informacija kada verta atkreipti dėmesį į vaiko sąkandį, dėl ko jis yra svarbus ir kokie specialistai gali padėti?

 

            Įrodyta, kad vaiko žandikaulis  pradeda formuotis jau nėštumo metu. Kai kūdikis gimsta, jam itin svarbu išmokti taisyklingai kvėpuoti, žįsti krūtį, ryti maistą ir seiles. Vėliau augdamas vaikas pamažu išmoksta kramtyti, ryti įvairios konsistencijos skysčius, maistą, pradeda čiauškėti, kalbėti, vaikščioti. Tuo metu toliau labai aktyviai vystosi žandikaulio skeletas. Tinkamai vystytis trukdo žalingi įpročiai, kuriuos svarbu laiku užfiksuoti: piršto čiulpimas, lūpų kramtymas, piktnaudžiavimas čiulptuku, liežuvio kišimas tarp dantų, kvėpavimas per burną, netaisyklinga laikysena, netinkama mityba, prasta burnos higiena. Atkreipkite dėmesį ir pasakykite pastabą  vaikui, jei jis nuolat ką nors kaišioja į burną, čiulpia, būna prasižiojęs, kaišioja tarp dantų liežuvį,  kramto arba tampo lūpas, rankas nuolat pasikiša po smakru prilaikydamas galvą. Išmokykite taisyklingai nešioti kuprinę ir priminkite apie tinkamą laikyseną stovint, sėdint ir vaikštant. Stebėkite, kad vaikas laiku išmoktų valgyti kietą ir visavertį maistą, tinkamai jį nurytų. Išmokykite prižūrėti dantukus, bet kol vaikai maži, valyti jų dantis turi suaugęs žmogus. Besikeičiant pieniniams dantims būkite budrūs, nes gali nepastebimai kisti vaiko sąkandis.  Stebėkite vaiko kvėpavimą, ypač pasireiškus alerginėms reakcijoms ir slogai. Tai taip pat gali turėti didelės įtakos sąkandžio formavimuisi.

              Stebėkite vaiko sąkandį nuolatos, nes blogas sukandimas gali provokuoti ne tik estetines, bet ir sveikatos problemas, o jei matote, kad vaiko sąkandis netobulas (asimetriškas sukandimas, kreivi ar atsikišę/susigrūdę dantys ir pan.), Jums gali pagelbėti šie specialistai: logopedas/logoterapeutas, miofunkcinės terapijos specialistas, odontologas/ortodontas.

Logopedo pagalba

Logopedas gali padėti tuomet, kai vaikas negeba tarti tam tikrų garsų.  Specialistas  moko atlikti tinkamus artikuliacinius pratimus (liežuvio, lūpų, žandikaulio mankštą), kurių paskirtis – išlavinti artikuliacinį aparatą. Logopedas ne tik moko tikslios fonetinės garso tarimo padėties, bet ir ugdo foneminį suvokimą.

Miofunkcinės terapijos specialisto pagalba

Šis specialistas, savotiškas burnos kineziterapeutas, pasitelkdamas pratimų programą, koreguoja netinkamą liežuvio ir burnos raumenų darbą.

Odontologo/ortodonto pagalba

Šie specialistai išmoko tinkamos burnos higienos, pasiūlo tam reikalingas priemones. Jei reikia, taiko ortodontinį gydymą: dažniausias ir populiariausias būdas – kelerius metus nešiojama ortodontinė plokštelė, koreguojanti sąkandžio anomalijas.

Sąkandis/logopedas/kada kreiptis/logoterapeutas/kudikis/sypsena