Kūdikių gestų kalba arba kaip susikalbėti dar nekalbant?

Kūdikių gestų kalba arba kaip susikalbėti dar nekalbant?

Matant savo mažylį ašarojantį arba garsiai reiškiantį nepasitenkinimą, daugelio tėvų galvoje sukasi ta pati mintis – „kaip norėčiau žinoti ką jis dabar galvoja!“. Už regimų kūdikio jausenų gali slypėti visas spektras fiziologinių arba emocinių poreikių, kuriuos įspėti ir efektyviai patenkinti trokšta visi tėvai. Geroji naujiena yra tai, kad ši užduotis gali stipriai palengvėti pradėjus taikyti įvairiapusiškai naudingą ankstyvojo ugdymo metodą – kūdikių gestų kalbą.

Šiek tiek istorijos

Kūdikių gestų kalbai pamatus padėjo XIXa. JAV lingvistas William Dwight Whitney, pastebėjęs, jog negirdinčių tėvų vaikai pradeda komunikuoti anksčiau nei įprasta naudodami gestų kalbą ir nepaisant tėvų negalios, išmoksta kalbėti taip pat sėkmingai kaip kiti vaikai. Kitas žingsnis buvo žengtas tik XXa. pabaigoje, kai Dr. Joseph Garcia pradėjo mokyti gestų kalbos girdinčių šeimų vaikus atradęs, jog tai padeda ankstinti ir visapusiškai gerinti jų kalbinius sugebėjimus.
Šį fenomeną per ateinančius 20 metų nuodugniai ištyrė bei struktūrizavo JAV profesorės Linda Acredolo ir Susan Goodwyn, pristačiusios visuomenei kūdikių gestų kalbos mokymo metodikas ir svarų jos poveikį vaiko kognityviniams sugebėjimams tiek kūdikystėje, tiek ir ateityje.

Naudinga ir vaikui, ir tėvams

Kūdikių gestų kalba yra būdas bendrauti ir išreikšti save iki išsivystant sakytinei kalbai, tad ji tampa savotišku tiltu į kalbantį pasaulį. Britų psichologė dr. Gwyneth Doherty-Sneddon apibendrindama tyrimą apie kūdikių gestų kalbą rašo: „Bendravimas yra pagrindas vaiko vystymuisi – pažintiniam, socialiniam, emociniam ar elgesio.“ Ji pabrėžia, kad gestų kalbos naudojimas plečia vaiko žodyną ir protinį vystymąsi, silpnina įniršį, stiprina tėvų-vaikų santykius, tačiau išskiriamos ir kitos šio proceso naudos:

 

  • dažnai paskatina ankstesnę kalbą, taip pat gali palengvinti žodinių ir rašytinių formų bendravimą ateityje;
  • manoma, kad vaikai, kurie mokosi kūdikių gestų kalbos, gauna ir psichologinei būklei naudingų įgūdžių – stipresnį pasitikėjimą savimi, aukštesnę savivertę, o pykčio pojūtis dėl nesugebėjimo bendrauti gali atsirasti rečiau;
  • gebėjimas parodyti gestą, gali būti gyvybiškai svarbus atsidūrus situacijoje, kuomet kalbėti aiškiai yra per sudėtinga;
  • tėvai teigia, kad gestų naudojimas „atsiperka“ stipresniu ryšiu su vaiku, atsirandant daugiau progų užmegzti akių ir lytėjimo kontaktą;
  • abipusė komunikacija padeda geriau pažinti mažylio asmenybę ir tiksliau įvardyti jo būseną, kas padeda sutaupyti laiko bei mažina streso kiekį abiems pusėms;
  • vaikams augant, gali būti lengviau ir tikėtina, maloniau, gestu sustabdyti vaiko netinkamą elgesį pasakant „ne“ ar kaip tik, jį pagiriant asmeniškai.

Galiausiai, kūdikių gestų kalbos mokymas(-is) gali tapti smagiu procesu visai šeimai. Vaikams dažniausiai patinka ugdymasis paremtas žaidimais, kuriuose atsiranda vis daugiau ir daugiau naujų ženklų. Šis žaismingas iššūkis neabejotinai įtrauks mažuosius, o tėvams suteiks ne vieną progą pasidžiaugti vaiko pasiekimais, kartu žengiant pirmuosius žingsnius pažinimo kelyje.

Kaip pasiruošti?

Nors kūdikių gestų kalba Lietuvoje yra vis dar jaunas reiškinys, šiuo metu vis daugėja informacijos ir priemonių, skirtų bendravimui būtent lietuvių gestų kalba, tad pradedant šią kelionę, rekomenduojama pasitikrinti ar pasirinktas metodas atitinka jūsų poreikius.

Patariama mažylį pažindinti su gestais maždaug nuo 6 mėn., o po 2-3mėn. jau galima tikėtis atsako. Reikėtų pastebėti, kad atsakymo laikas yra labai individualus kiekvienam kūdikiui, todėl neverta nusiminti jei viskas vyks ne taip greit kaip tikėtąsi ir prisiminti, kad tai yra procesas reikalaujantis pastovumo ir kantrybės.

Norėdami įkvėpti bei palaikyti tėvus šiame kelyje ir toliau dalinsimės naudingais patarimais mokymuisi namuose, o norintiems profesionalo žvilgsnio siūlome individualią konsultaciją gyvai arba nuotoliniu būdu, kurioje pateiksime personalizuotų rekomendacijų kaip sėkmingai susikurti lavinantį bei smagų ritualą su savo atžala.

Jei jaučiate, kad Jums gali būti naudinga specialisto konsultacija, kviečiame susisiekti su mumis Jums labiausiai patogiu būdu – telefonu +37064655468, užpildę užklausos formą čia arba registruodamiesi konsultacijai čia. Mielai Jums padėsime, pakonsultuosime ir atsakysime į Jus dominančius klausimus.