1 Sauskelnių skanduotė
Kartais sauskelnių keitimo procesas kartais kelia kūdikio nepasitenkinimą, tačiau ritmiškas kalbėjimas/skandavimas, gali padėti šią rutiną paversti smagiu žaidimu. Visai nesvarbu kaip skanduosite, svarbiausia, jog tai darytumėte linksmai ar tiesiog ramiai nusiteikę. Į pagalbą drąsiai kvieskitės vyresnius vaikus ar kitus artimuosius – juk kartu dainuojant bus tikrai linksmiau! Išmokus skanduotę patartina įtraukti ir gestus, kad naujų žodžių mokymasis taptų dar sklandesnis:
Kai mano sauskelnės sušlampa aš,
Aš nuliūstu, ir pravirkstu.
Prašau, pakeiski, prašau,
Pakeiski jas!
2 Pirštukų žaidimas
Šis žaidimas skirtas smulkiosios motorikos lavinimui, pirštų pavadinimų mokymuisi. Žaidžiant galima rodyti savo pirštus, arba švelniai paimti vaiko pirštukus:
Aš esu nykštukas, kur mano broliukas? (Rodom nykštį)
Aš esu nykštukas, aš tavo broliukas.(Rodom kitą nykštį)
Labas, labas! Mua, mua, mua. (Nykščiai bučiuojasi).
(Toliau kartojame su visais pirštais).
3 Pažintis su gamta
Šiam eilėraščui galima sugalvoti savo melodiją, dainuoti pagal Jūsų šeimos mėgstamos dainos motyvus arba tiesiog išraiškingai deklamuoti tekstą ir rodyti gestus (gestų programėlę galite atsisųsti išmaniajame įrenginyje, naudodami tokius raktinius žodžius kaip „baby sign language“ ir pan.):
Mačiau, mačiau katytes, katytes,
Mačiau lekiant (gestas „skristi“) varnytes („paukštis“), varnytes.
Pupų, žirnių („pupos“) prilesusias („valgyti“), prilesusias.
Vandenėlio atsigėrusias („gerti“), atsigėrusias.
4 Muzikinė pauzė
Pasirinkite mėgstamą kūrinį ir įsidėmėkite jo melodiją. Jums taip pat prireiks perregimos skarelės ar audėklo. Galite paleisti pasirinkto kūrinio įrašą arba atlikti jį patys, o frazių pabaigoje įkvėpkite, meskite skarelę į viršų ir ištarkite „pauzė“. Alternatyva galėtų būti slėpynių žaidimas, kai „slepiatės“ po audeklu, o frazės pabaigoje jį nusiimat ir kartojate tuos pačius veiksmus. Tokie sustojimų ir ritmiško kvėpavimo žaidimai leidžia plėsti muzikinį žodyną, ugdyti „pauzės“ suvokimą bei mokytis dainuoti taisyklingai kvėpuojant.
5 Kai mamos geria kavą
Žaidimas puikiai tinka sulaukus svečių, būnant ratelyje su kitais vaikais. Nepamirštame rodyti gestų, o tekstą galima koreguoti pagal situaciją arba, kas aktualiausia Jūsų šeimai (vietoj „mamos“, galima keisti „sesės“, „tėčiai“ ir pan.):
Mūsų mamos geros draugės (gestas „draugauti“),
Nuolat susitinka,
Gerti kavą ir plepėti („kalbėti“)
Joms labai patinka.
6 Rankų plovimo žaidimas
Neretai vaikams kelia iššūkių rutininės veiklos, ypač reikalaujančios tam tiktų įgūdžių bei atitraukiančios dėmesį nuo malonių užsiėmimų. Tokias veiklas galime paversti žaidimu, pavyzdžiui dainuodami arba deklamuodami eilėraštuką prieš prausimosi procedūrą:
Vandenėli, vandenėli, tu nuplauki (gestas „praustis“) rankutes.
Nukratysim vandenėlį, dešinėn ir kairėn (nupurtome rankas į vieną ir į kitą pusę).
Dar nušluostysim rankutes, a-a-a (nusišluostę ir sakydami „a-a-a paglostome rankutes“).
7 „Viru, viru košę“
Visiems gerai žinomą žaidimą taip pat galime pasitelkti mokymo tikslams. Dainuodami rodykite jau žinomus gestus, o „verdant košę“ vaikui į delniuką lenkime pirštukus, paskui leiskime jam „virti“ mums į delną, tokiu būdu tobulindami smulkiosios motorikos įgūdžius.
Viru viru košę, vaikai atsilošę.
Įnešė pieno, vaiko nei vieno.
Įnešė medų, vaikai atsirado.
Tam davė, tam davė,
Mažučiui neliko.
Bėg pelytė vandenuko,
Nesutinka šulinuko.
8 Bučinių lietus
Fizinis kontaktas yra be galo naudingas ir reikalingas vaikučiams, o atsiradus progai žaidžiant apiberti savo atžalą bučiniais, džiaugsis ir tėvai:
Pabučiuosiu tau pėdutes/ rankutes/ akytes/ žandukus ir kt. „mua“, „mua“, „mua“ (kartu su žodžiu “mua” bučiuojama ta kūno dalis, apie kurią dainuojama),
Pabučiuosiu mažutukes/ mažutukus „mua“, „mua“, „mua“.
9 Kelionė į turgų
Pasodinus vaiką ant kelių „jojame“, o žaidimo pabaigoje, pakėlus vaiką, galime įvardyti ir „pirkti“ daiktus, kurių gestus šiuo metu mokotės, norite įtvirtinti:
Lapatai, lapatai,
Į turgiuką lapatai. ×2 (jojame)
Į kalniuką (keliame kelius),
Nuo kalniuko (leidžiame).
Į kairę, į dešinę (truputį pasilenkiame į puses, kurias įvardijame).
Lapatai, lapatai,
Į turgiuką lapatai.
Pirksim, pirksim obuoliuką (keliame vaikąį viršų).
Prieš ar po valgio, gera proga mokytis daržovių pavadinimus. Mokymosi procese galima pasitelkti turimas daržoves, jų atvaizdus kortelėse bei rodant gestus. Taip pat vaikams gali patikti „suvaidintas“ eilėraštukas, jei visi šeimos nariai deklamuodami eilėraštį, įkūnys skirtingą daržovę:
Rudens karalystėj daržovių puota.
Štai Ropė atvyko, Ridiko teta.
Uždusęs įvirto dėdulė Kopūstas,
Moliūgas, tarytum balionas išpūstas.
Vaiką sodiname ant kelių ir „skraidiname“ kilnodami kelius pagal tekstą:
Vy, vy, vy, vy skrendam į mėnulį.
Vy, vy, vy, vy ar su mumis tu kyli? (Kartojame nuo pradžių).
Jei nori skristi tu aukščiau, sėsk raketon gi greičiau!
Vy, vy, vy, vy skrendam į mėnulį!
Kai vaikutis jau pradės vaikščioti, ši skanduotė skatins pajudėti kartu. Priimkite iššūkį ir pabandykite eiti atbulomis – patikėkite, nors tai atrodo paprasta užduotis, bet neretai ir suaugusiems prireikia šiek tiek laiko įgusti:
Mes išėjom pasivaikščiot,
Tipi, tipi, tap (suplojam ir sustojam).
Mes išėjom pasivaikščiot,
Tipi, tipi, tap (suplojam ir sustojam).
Jei jaučiate, kad Jums gali būti naudinga specialisto konsultacija, kviečiame susisiekti su mumis Jums labiausiai patogiu būdu – telefonu +37064655468, užpildę užklausos formą čia arba registruodamiesi konsultacijai čia. Mielai Jums padėsime, pakonsultuosime ir atsakysime į Jus dominančius klausimus.