Kūdikio kalbos ugdymas – žaismingos logopedo rekomendacijos

Pirmieji vaiko gyvenimo metai itin svarbūs jo įvairiapusiam vystymuisi. Juk kūdikio kalbos ugdymas moko kur kas daugiau nei vien kalbėjimo ar pasaulio suvokimo! Žaisdami užmezgame glaudų ryšį su savo atžala, mokome ją pažinti savo ir kitų jausmus, bei skatiname naujų smegenų ląstelių jungčių formavimąsį. Galima sakyti, jog žaidžiant, vyksta pirmosios ir bene svarbiausios vaikelio komunikacijos ir pasaulio pažinimo pamokėlės. Siekiate jas praleisti kokybiškai? Upės teka” centro logopedė Laimos Šatienė dalinasi smagiais ir veiksmingais kūdikio kalbos ugdymo būdais. 

Žaidimai, kuriais skatinamas kūdikio kalbos ugdymas

Uodas

Patogiai atsisėskite ir paimkite kūdikį ant rankų. Aukštai iškelkite ranką ir zvimbkite kaip uodas: zzzz. Tuo pat metu judinkite rankos pirštus (geriausiai du kaip sparniukus) ore tol, kol vaikas ims sekioti jūsų ranką. Uodas gali atsitūpti ant kūdikio arba kur netoliese ir nutilti, vėl pakilti ir skristi. Stebėkite vaiko reakciją, pakartokite kelis kartus, o vėliau paimkite vaikelio rankytę, pakelkite ir imituokite kartu uodą. Uodas gali nutūpti jums arba kūdikiui ant kitos rankytės, kojytės, prie ausytės, žanduko, gali pakutenti arba vos vos švelniai įžnygbti. Tikrai pamėgsite šį smagų žaidimą. Vėliau jį galima žaisti ir astigulus. Netgi paaugusiam vaikui labai patinka, kai ,,Uodas“ jį pažadina rytais arba atskrenda nesant ūpo ir pakelia nuotaikytę. Ko vaikas mokosi? Stebėti, klausyti, mėgdžioti, kartoti, tarti garsus, fantazuoti.

Kur liežuvis?

Kai kūdikiai pradeda burkuoti ir guguoti, galima jiems atsakyti tuo pačiu būdu. Stebėkite ir mėgdžiokite jo išgaunamus garsus, kaišiokite liežuvį, išdarinėkite grimasas. Dažnai tai virsta įvairiais ir smagiais liežuviuko pratimais. Pabandykite kartu su vaikeliu išgauti tokias kombinacijas: bučinuko imitavimas pakštelint lūpomis, pliaukšėjimas arba caksėjimas liežuviu, čepsėjimas lūpomis tarsi skaniai valgant, išdykėlio liežuvio slėpynės (tai iškišant, tai makaluojant, tai paslepiant liežuvį), indėniškų šūkių imitavimas (tariant įvairius balsius uždenginėjant ir atidenginėjant burną su delnu), prunkštimas lūpomis ir t.t. Ko vaikas mokosi? Stebėti, klausyti, mėgdžioti  ir užmegzti dialogą.

Ku-kū

Mažyliams labai patinkantį žaidimą galima žaisti įvairiai. Pirmiausia, jau mokantį sėdėti vaikutį pasodinkite saugiai kėdutėje arba gultuke ir jam matant trumpam išeikite iš kambario. Atėję sakykite: ,,Kukū, aš čia“ ir pasakykite būtinai vaiko vardą. Jis labai apsidžiaugs ir kitą kartą jau lauks ramiai jūsų sugrįžtant. Ko vaikas mokosi? Pastabumo ir pasitikėjimo.

Vėliau šį žaidimą galima žaisti su skarele ar servetėle. Pasodinkite vaikutį priešais save ir uždenkite dalį savo veido skepetaite, nusiimdami sakykite ,,kukū“. Taip kartokite kelis kartus, o paskui uždėkite kūdikiui ant galvos, o nuimdami sakykite ,,kukū“. Kai uždėsite kitą kartą, palaukite, kol vaikelis pats nusitrauks skarelę. Paprastai šis žaidimas labai pralinsmina ir mažus, ir didelius. Nepamirškite, kad kūdikis emocijų mokosi iš jūsų. Ko vaikas išmoks? Stebėti, pasitikėti ir lavės jo humoro jausmas.

Paaugusiam vaikiukui šis žaidimas padės suprasti, kad daiktai niekur neišnyksta. Parodykite vaikui jo mėgstamą žaislą, leiskite kelias minutes pažaisti ir paprašykite duoti jums. Žiasliuką kuo nors užklokite ir padėkite netoli, kad vaikas pasiektų. Klauskite: ,,Kur žaisliukas? Kukū?“.  Padėkite jam rasti žaisliuką ir vėl pakartokite žaidimą. Pasistenkite sukurti paslaptigumo jausmą ir sužadinkite norą rasti žaisliuką pačiam vaikui. Ko vaikas išmoks? Stebėti, pasitikėti, smalsauti.

Parengta pritaikant savo patirtį ir pagal J. Silberg knygą ,,Žaidžiame ir laviname kūdikį nuo gimimo iki 12 mėnesių“ (Vilnius, 2012).

Kūdikio kalbos ugdymas
Kūdikis, mama, Upės teka logopedas