„Leisime vaiką į darželį“ – keturi žodžiai, kurie kiekvienai vaikų turinčiai šeimai simbolizuoja naują gyvenimo etapą. Galbūt iš pradžių tai atrodo tik kaip tolima idėja – „kažkada vėliau, kai paaugs“ sakote ir sau, ir antrai pusei žvalgydamiesi po darželių tinklalapius. Galbūt darželis ištiko staiga, nes netikėtai reikia skubiai grįžti į darbus. O galbūt pakeliui naujas namų gyventojas ir labai sąmoningai jaučiate, kad su dviem vaikais namuose tiesiog bus per daug sudėtinga. Visos priežastys leisti vaiką į darželį ir pradėti naują etapą yra suprantamos, teisingos ir leistinos. Tačiau nepaisant priežasčių, svarbu prisiminti, kad kiekvienas etapas lengvesnis tada, kai jam ruošiamės. Tad šiandien apie tai ir pasikalbėkime – kaip pasiruošti darželiui, kad mūsų brangiausio turto adaptacija jame būtų kuo paprastesnė.
Nieko keisto, kad galvodami apie adaptacinį procesą, pirmiausia, pagalvojame apie daiktus, kurių reikės mūsų vaikui: sauskelnių atsargų, seilinuko, apsiaustėlio laisvam tepliojimui su dažais, patvaraus ir neperšlampamo kombinezono… Kai kurie net pagalvoja apie čiulptuko ar mėgstamiausio žaisliuko kopiją – vienas namam, vienas darželiui. Tai svarbu, tačiau ne svarbiausias dalykas. Vaikas, net ir glausdamas mylimiausią žaisliuką, atsineštą iš namų, gali verkti, o kartu su juo – netikėtai pravirkti ir jūs. Tad daiktus ir kitus buitinius klausimus būtinai turėkite „svarbių dalykų iki ateinant į darželį“ sąraše, tačiau į juos Jums visada geriausiai atsakys būsimo darželio auklėtojai ar vadovai. Kartais netgi tikslingai patars, kurie lauko rūbai patvarūs, lengviau plaunasi, kokius batus vaikams lengviau nusiauti ir apsiauti patiems bei kiek porų papildomų kelnių visgi reikėtų turėti spintelėje. Daug svarbiau – emocinis Jūsų ir vaiko pasiruošimas.
Jūsų vaikas greičiausiai pirmą kartą atsiskirs nuo savo saugiausios ir artimiausios aplinkos. Vaikui reikės išgyventi naują gyvenimo etapą, kuriame daug jo jėgų pareikalaus bandymas prisitaikyti prie naujų sąlygų ir žmonių todėl naudinga pradėti ruoštis iš anksto – dar nepravėrus darželio durų. Tad geriausia pradėti ruoštis likus mėnesiui ar dviem iki pirmosios dienos.
Pradėkite nuo savęs.
Įvertinkite, ar jau esate pasiruošę patikėti kitam suaugusiam žmogui savo vaiką kelioms valandoms, o vėliau ir visai dienai? Kartais nutinka taip, kad mamoms ir tėčiams atsisveikinti su savo mažyliu būna be galo sunku – tada nepasitikima auklėtojais, atsisveikinimai užtrunka ir tampa vis ilgesni, vaikas stebimas pro langą ar atvažiuojama pasiimti anksčiau negu buvo sutarta. Šis nerimas natūraliai persiduoda ir vaikui, tada jo adaptacija tampa sudėtingesnė. Todėl labai svarbu, kad prieš nuspręsdami leisti savo atžalą į darželį jaustumėte, kad ir jūs jau galėsite su vaiku išsiskirti, pasitikėti darželio kolektyvu bei pasiruošti planą, ką darysite, kai atsisveikinus norėsis verkti patiems. Tokiose situacijose padeda turėti planą – kam paskambinsiu užvėrus darželio duris, ką veiksiu, galbūt būsiu pasiruošęs sau mėgstamo gėrimo puodelį, skanėstą ar dainą, kuri visada praskaidrina dieną.
Taip pat svarbu įsivertinti savo pačių patirtį darželyje, kai buvote vaikai. Užduokite sau klausimą – ką aš atsimenu iš darželio? Jūsų patirtis ir nuostatos, susijusios su darželiu, gali turėti įtakos tam, kaip jūs reaguosite į kai kuriuos su darželio lankymu susijusius aspektus, o vaikai gana greitai pajaučia tėvų nerimus, baimes ar susierzinimą. Pavyzdžiui, jeigu jūsų patirtis darželyje susijusi su sunkumais užmigti pietų miegeliui ir priverstinį gulėjimą – tikėtina, kad jausite nerimą dėl savo vaikučio miegojimo darželyje. O galbūt jūsų atsiminimai iš darželio vien tik linksmi ir kupini nuotykių? Tokiu atveju lengva pradėti tikėtis, kad ir jūsų atžala darželyje turi jaustis visada linksmas ir su džiaugsmu kasdien ten keliauti. Tada gali būti sunku priimti tikruosius savo vaiko jausmus, galite daugiau nerimauti ar pykti dėl netikėto vaiko elgesio ir reakcijų. Žinant savo jautresnes vietas, dažnai lengviau suvokti savo jausmus ir jų neperduoti vaikams, reaguoti ramiau, kas svarbu sėkmingai adaptacijai. Prisiminkime ir save raminkime – mano patirtis NĖRA mano vaiko patirtis.
Jeigu jaučiate, kad jūs jau pasiruošę – pradėkite ruošti ir vaiką.
Išsiaiškinkite, kokia jūsų būsimo darželio dienotvarkė – kada valgoma, miegama, einama į lauką. O tada pamėginkite dienotvarkę namuose kiek įmanoma pritaikyti prie darželio. Jūsų vaikui bus lengviau prisitaikyti prie kitų pasikeitimų, kai dienos eiga bus bent iš dalies pažįstama. O kartu į pagalbą ateis ir fiziologija – sutikite, juk labai sudėtinga būti naujoje erdvėje, kai jaučiamės alkani ar neišsimiegoję.
Kitas žingsnis – pasikalbėkite su vaiku apie darželį. Kokia tai vieta, ką vaikai ten veikia, kas juos prižiūri, kodėl vaikams ten reikia eiti ir ką tuo metu dirba tėveliai. Tikiu, kad dauguma pažvelgėte į savo mažylį ir pagalvojote – koks dar pokalbis, juk jis/ji dar žino tik tris žodžius. Tai visai ne bėda – kalbėtis galima ir pasitelkiant pasakas, paveikslėlius ar geriausia – žaidimus. Žaiskite mėgstamomis figūrėlėmis darželį, meškučių atsisveikinimą su mama ar tėčiu ir susipažinimą su naujais meškučiais ar kitais miško gyventojais, kaip darželio auklėtoja Voveraitė sėkmingai nuramina mažąjį meškiuką, o tada tėvų sugrįžimą ir širdingą pasisveikinimą. Tikiu, Jūsų vaikas prikurs ir savų scenarijų – net jeigu jie bus visiškai fantastiniai ir nutolstantys nuo darželių realybės, viskas gerai – vaikas dar tik mokosi suprasti, kas vyksta. Svarbu nesudaryti vaikui iliuzijos, kad darželis vien tik linksmybių kupina vieta, kurioje bus smagu ir gera – pradžioje vaikui tikrai taip neatrodys, tad gali pasijusti apgautas.
Praėjus pasiruošimo etapą ateis diena, kai jau keliausite į darželį. Pravėrę duris, pasisveikinę su nauja vaiko grupe ir išgirdę priminimą apie būsimą adaptacijos planą, prisiminkite kelis svarbiausius dalykus. Pirmiausia, visada prieš išeinant, net jeigu tai būtų tik penkiolika minučių, apie tai pasakykite vaikui ir atsisveikinkite. Padeda, kai iš anksto būname apgalvoję ir galbūt net sutarę, kaip su vaiku atsisveikinsite. Pavyzdžiui, nupiešite širdutę ant rankos, apkabinsite ir spustelėsite tris kartus, pasiųsite oro bučinį ir pan. Tačiau tai turi būti aiškus, trumpas atsisveikinimas. Tai padarius išeikite pro duris, nesigręžiokite ir negrįžkite anksčiau laiko nei buvo sutarta. Šioje vietoje turėsite pasitikėti auklėtojais, kad jie gali pasirūpinti jūsų vaiku. Taip pat – pasitikėti ir savo vaiku, kad jis galės padedamas nurimti bei prisiminti, koks yra mylimas, o taip pat ir tai, kad tėveliai pažadėjo sugrįžti. O juk visada ir sugrįžta. Pirmomis dienomis galite tiek vaikui, tiek sau garsiai pasakyti – „jeigu tau bus liūdna, tau visada padės ____ (darželio auklėtojo(s) vardas)“. Taip parodysite savo pasitikėjimą bei užtikrinsite vaiką, kad jis čia saugus.
Kartais adaptacija gali būti trumpa, kartais ji ilgesnė. Daug nulemia jūsų vaiko charakteris, prieraišumas ar net nenumatytos aplinkybės. Atsiminkite, kad vaikai dažnai po savaitės ar dviejų darželio lankymo gali susirgti – taip adaptacinį procesą sulėtindami. Dėl to pasiruoškite ir pradėdami lankyti darželį pasilikite sau laiko, nereikėtų po savaitės ar dviejų skubėti į darbus. Atminkite – ramūs tėvai, ramūs vaikai. O pasiruošimas būsimiems sunkumams ir džiaugsmams suteikia gerą pagrindą ramybei.
Jei jaučiate, kad Jums gali būti naudinga specialisto konsultacija, kviečiame susisiekti su mumis Jums labiausiai patogiu būdu – telefonu +37064655468, užpildę užklausos formą čia arba registruodamiesi konsultacijai čia. Mielai Jums padėsime, pakonsultuosime ir atsakysime į Jus dominančius klausimus.